U današnje vrijeme, kada većinu vremena provodimo ispred ekrana, bilo da se radi o računalima, pametnim telefonima ili tabletima, zdravlje naših očiju postaje sve važnije. Digitalni zamor očiju, izlaganje plavoj svjetlosti i neredoviti pregledi mogu ozbiljno utjecati na naš vid. Digitalni zamor očiju (ili digitalno naprezanje očiju) nastaje uslijed dugotrajnog gledanja u ekrane, a može se manifestirati simptomima kao što su:
- Suhe oči
- Umor očiju
- Zamagljen vid
- Glavobolja
- Iritacija očiju
No, ova vrsta zamora može se smanjiti. Svakih 20 minuta, treba dignuti pogled s ekrana i fokusirati se na nešto udaljeno na najmanje 20 sekundi. Ova tehnika pomaže očima da se opuste. Važno je da je prostor u kojem se radi dobro osvijetljen. Oftalmolozi savjetuju da treba izbjegavati reflekse na ekranu, a ako se radi u tamnijem okruženju, treba razmisliti o korištenju osvjetljenja koje neće stvoriti situaciju da se oči naprežu.
Savjetuje se da treba povećati kontrast i smanjiti osvijetljenost ekrana. Mnogi uređaji imaju mogućnost prilagodbe boje, a što može smanjiti izlaganje tzv. plavoj svjetlosti. Istraživanja su pokazala da plava svjetlost koju emitiraju digitalni uređaji ometa san i uzrokuje dodatno naprezanje očiju. Utjecaj plave svjetlosti može se reducirati uz pomoć naočala koje je filtriraju. Nadalje, mnogi uređaji već imaju mogućnost aktivacije “noćnog” načina rada, a tu su i aplikacije koje smanjuju plavu svjetlost, te ih je poželjno koristiti navečer.
Kada posjetiti oftalmologa?
Preventivni pregledi su ključni za održavanje zdravlja očiju. Preporučuje se:
- Redoviti pregledi: Ako imate simptome digitalnog zamora očiju ili ako nosite naočale, posjetite oftalmologa barem jednom godišnje.
- Izmjene u vidu: Ako primijetite naglu promjenu vida, poput zamućenja, bolova ili drugih neobičnih simptoma, odmah se obratite stručnjaku.
- Dječja kontrola: Djeca također trebaju redovite preglede, osobito zbog sve veće uporabe digitalnih uređaja.
Postoji nekoliko vrsta preparata i dodataka, koji se mogu koristiti za zaštitu očiju i smanjenje simptoma digitalnog zamora.
Mnogima pomažu umjetne suze, jer vlaže oči i ublažavaju simptome suhoće. Na tržištu su dostupne kreme i gelovi za oči, a tu su i vitaminski preparati. Dokazano je da je vitamin A neophodan za dobar vid. Pomaže u prevenciji noćnog sljepila i važan je za zdravlje mrežnice. Nalazi se u mrkvi, špinatu, slatkom krumpiru i jetri. Zatim je tu vitamin C, jaki antioksidans, koji pomaže u zaštiti očiju od oštećenja uzrokovanih slobodnim radikalima. Također može smanjiti rizik od nastanka katarakte oka (siva mrena). Vitamina C ima u citrusima, paprikama, kiviju i jagodama. Važnu ulogu ima i vitamin E koji štiti stanice u oku od oksidativnog stresa, a pomaže u prevenciji makularne degeneracije povezane sa starenjem (AMD). Nalazi se u bademima, sjemenkama suncokreta i biljnim uljima.
Dokazana je dobrobit cinka koji pomaže u transportu vitamina A iz jetre do mrežnice, gdje se formira melanin, pigment koji štiti oči, i ima ga u crvenom mesu, morskim plodovima, sjemenkama i orašastim plodovima, zatim omege -3 masne kiseline jer pomažu u smanjenju suhoće očiju, posebno korisno za osobe koje puno rade na računalu, a tu su i jaki antioksidanti lutein i zeaksantin, koji štite mrežnicu i leću oka. Posebno su korisni za prevenciju makularne degeneracije i katarakte. Prisutni su u zelenom lisnatom povrću, kukuruzu, paprici i jajima.
I oči treba vježbati…
Da, dobro ste pročitali – redovite vježbe za oči mogu pomoći u smanjenju naprezanja i smanjiti navedene tegobe. Svakako je poželjno prije istih posavjetovati se s oftalmologom. A ove predlaže struka:
Rotacija očiju
- Sjednite ili stanite udobno.
- Pogledajte ravno ispred sebe.
- Polako pomičite oči udesno, zatim prema dolje, lijevo, a zatim prema gore.
- Ponovite ovu rotaciju 5-10 puta.
Fokus blizu i daleko
- Držite prst ili olovku na udaljenosti od oko 15 cm od nosa.
- Fokusirajte se na objekt, a zatim prebacite pogled na nešto udaljeno (npr. prozor) na nekoliko sekundi.
- Vratite se na objekt blizu vas.
- Ponovite 5-10 puta.
Palming
- Trljajte dlanove zajedno kako biste ih zagrijali.
- Zatvorite oči i stavite dlanove preko njih, bez pritiska.
- Ostanite u ovom položaju 30 sekundi do 1 minute, duboko dišući.
- Ova vježba pomaže opustiti oči.
Vježbe treptanja
- Svjesno treptajte očima nekoliko sekundi, a zatim polako.
- Ovo pomaže u hidrataciji očiju i smanjuje suhoću.
Zagrijavanje očiju
- Uzmite čašu tople vode i nagnite se nad njom, držeći oči zatvorene.
- Održavajte ovu poziciju nekoliko minuta kako biste opustili oči.
Vježbe za mišiće oko očiju
- Zatvorite oči čvrsto na nekoliko sekundi, a zatim ih otvorite širom.
- Ponovite 5-10 puta.
- Ove vježbe pomažu u jačanju mišića oko očiju.