Kad je pojavnost bola, otoka u području zglobova, mišića tetiva ili kosti učestala – vrijeme je za posjet ortopedu. Tim više ako se radi o problemu koji je posljedica kirurškog liječenja te ako se radi o noćnim bolovima.
Zapravo ortopedu se ide kod sportskih ozljeda (skakačko koljeno, trkačka potkoljenica i slično), kod bolova u ramenu, ruci (šaka), laktu, kralježnici, radi osjećaja preskakanja u zglobu odnosno ograničenja u pokretu, ali i stanja poput osteoartritisa, kojeg karakterizira propadanje zglobne hrskavice. Već po prvom pregledu liječnik prikuplja podatke o tijeku bolesti, životnim navikama i radnom mjestu, a sve to će se kasnije koristiti kod određivanje terapije.
I djeca se upućuju na pregled ortopedu pogotovo kada se radi o ravnim stopalima ili deformaciji kralježnice, ali i nejednakosti dužine noge. Uglavnom, pravovremenom intervencijom mogu se spriječiti i liječiti većina ortopedskih problema.

Što uključuje pregled?
O tome što uključuje pregled ortopeda razgovarali smo s Ratkom Salamonom, dr.med., ortopedom iz Poliklinike Primari.
“Pregledom ortoped sagledava stav i hod, pregledavaju se zglobovi, a za većinu bolesti i stanja postoje specifični manualni testovi. Nakon tzv. radne dijagnoze, slijede specijalistički pregledi – ultrazvuk (UZV), rendgen (RTG), magnetska rezonanca (MR), a nešto rjeđe se koristi kompjuterizirana tomografija (CT) i elektromioneurografija (EMNG), denzitometrija (DEXA)” – kazao je dr. Salamon.
“UZV mišićno-koštanog sustava je neinvazivna pretraga kojom se analiziraju promjene u tkivima i to najčešće u mišićima, tetivama i ligamentima te u zglobovima gdje se prati količina tekućine u zglobu ili zadebljanje zglobne ovojnice. Za UZV pretragu nema kontraindikacija. U ortopediji osobiti značaj UZV pretraga ima u dijagnostici oštećenja tetiva ramenog zgloba i dijagnostici tzv. razvojnog iščašenja kukova u dojenačkoj dobi.
Ponekad se UZV koristi za kontrolu davanja injekcija u tkivo ili zglob. Ovaj pregled može biti bolan do lagano bolan. Rendgensko snimanje je jedan od najčešćih korištenih dijagnostičkih pretraga, metoda je neinvazivna, budući da je štetnost zračenja zanemariva i ove snimke mogu ukazati na patogene promjene. Na snimci se prate zasjenjenja.
MR ili magnetska rezonanca koštano-zglobnog sustava je moderna, izrazito precizna neinvazivna dijagnostička pretraga. Za pretragu je potrebna indikacija specijaliste. Zbog svojih karakteristika MR daje najprecizniji uvid u promjene kostiju i svih mekih tkiva uključujući hrskavicu, što RTG snimanjem nije moguće. Postaje zapravo standard u dijagnostici ligamentarnih i hrskavičnih ozljeda zglobova, u dijagnostici koštanih i drugih tumora. Prije pregleda treba ukazati na prisustvo metala u tijelu, a u prosjeku snimanje traje i do 45 minuta, ovisno o dijelu tijela koji se obrađuje i stanju pacijenta” – pojasnio je.
U liječenju se koriste i nove metode!
Nakon dijagnostike, slijedi liječenje.
U liječenju uz operativne zahvate važnu ulogu igra i rehabilitacija (vježbanje), a sve se više koriste i neki novi oblici liječenja – artroskopija, artroplastika te upotreba matičnih stanica.
Artroskopija je osobito korisna kod već ozlijeđenih pacijenata jer garantira brz oporavak odmah nakon operacije jer se radi o neinvazivnom kiruškom zahvatu, dok artroplastika pretpostavlja oblik operacije gdje se zglobna površina mišićno – koštanog zgloba zamjenjuje umjetnim materijalom. Oni pacijenti koji svoje orto probleme žele riješiti liječenjem pomoću matičnih stanica, radi se o metodi koja se sve više koristi u regeneraciji koštanog tkiva i koja osigurava brže i bolje zacjeljivanje tkiva.
Do sada je izveden velik broj pretkliničkih studija s matičnim stanicama, i iako je riječ o skupom postupku – sve je veći interes za ovu metodu. Uglavnom, liječenje orto problema vrlo često je dugotrajno te iziskuje disciplinu kod pacijenta, osobito ako terapija uključuje vježbanje, i to na jedan duži period.