Search
Close this search box.

Uspješno završena sezona suzbijanja komaraca 2024. godine

Monitoringom Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Osječko-baranjske županije obavljenim 15. listopada 2024. utvrđeno je da je aktivnost komaraca smanjena te da više nema potrebe za tretiranjem komaraca na području grada Osijeka. Tijekom sezone suzbijanja komaraca, koja je trajala od travnja do sredine listopada, NZJZ OBŽ izdao je Gradu Osijeku 140 preporuka (29 za larvicidne tretmane i 111 za adulticidne tretmane) koje su obuhvatile površinu od 52.620,40 ha. Učinkovitost larvicidnih tretmana bila je od 70 do 100 posto, što je rezultiralo značajnim smanjenjem broja komaraca. Primjerice na vrhuncu prošlogodišnjeg vodenog vala na Halaševu izbrojeno oko 19 000 jedinki komaraca uhvaćenih u klopku tijekom 12 sati. A ove je godine, nakon uspješnog larvicidnog tretmana, uz još viši vodostaj, u vrhuncu najezde, na području Halaševa utvrđeno gotovo pet puta manje jedinki.

„Dobro posložen sustav tretiranja komarca koji je uključivao sveobuhvatne tretmane zemlja-zrak, kontrolu učinkovitosti tretmana i ponavljanje tretmana na trošak izvođača svaki puta kada je učinkovitost bila manja od 50 posto, te osigurana dostatna financijska sredstva donijeli su odlične rezultate u ovogodišnjoj borbi protiv komaraca. Prvi puta ove godine u suzbijanje komaraca, osobito na nepristupačnom području, uključili smo i dronove. Za monitoring, tretmane, stručni nazor i kontrolu učinkovitosti ove je godine utrošeno oko 1,3 milijuna eura. Ovom prigodom još jednom zahvaljujem Vladi RH što je prihvatila moj amandman na državni proračun te nam osigurala 600 tisuća eura za boru protiv komaraca”, izjavo je osječki gradonačelnik.

Uz sve to Grad Osijek je ove godine od Ministarstva zaštite okoliša i zelene tranzicije ishodio i dopuštenje za provođenje istraživanja na području Posebnog zoološkog rezervata “Kopački rit” te za  larvicidno tretiranje komaraca na području rubne zone Posebnog zoološkog rezervata “Kopački rit”. Nadzor čuvara prirode Kopačkog rita, stručnjake Odjela za biologiju Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku i Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Osječko-baranjske županije obavljeno je larvicidno tretiranje u Kopačkom ritu uz poštivanje svih uvjeta postavljenih u izdanom dopuštenju. Prema podacima Zavoda prosječna uspješnost tretmana na četiri lokacije unutar Kopačkog rita bila je iznad 85 posto.

Jadrolinija

Pošaljite vijest