Nekolicina građana prijavila je vlastima prisutstvo palminog drvotoča – nametnika koji napada palme, u palmama diljem grada.
Palmin drvotoč je štetnik južnoameričkog podrijetla koji je prvi put detektiran u Hrvatskoj 2011. godine. Odrasli oblik može prijeći velike udaljenosti (preko 40 km) u potrazi za novim domaćinom gdje će odložiti jaja iz kojih se razvijaju ličinke koje se ubušuju u deblo palme.
Palmin drvotoč svojedobno je u Hrvatskoj na području Istre počinio velike štete i proširio se na skoro sva područja upravo zbog toga što je ga je u ranim fazama teško detektirati kao i zbog neučinkovite zaštite i suzbijanja. Samo na području Pule je uklonjeno preko 500 stabala palma žumara, a sada se, sudeći prema dojavama građana, širi riječkim područjem.
Zabrinuti građanin obratio s gradskoj vlasti s upitom: “Svi smo svjedoci propadanja naših palmi u gradu i šire, a izgleda da ljudi (kao i relevantne državne službe) ne znaju niti su svjesni koliko je situacija ozbiljna. Koliko sam vlastitim istraživanjem ustanovio uzročnik je invazivna vrsta Palmin drvotoč (Paysandisia archon) čije je prisustvo u Europi utvrđeno još prije 10 godina. Na više lokacija u gradu, kao i kod sebe doma ustanovio sam prisustvo te vrste. Palmu uništava dok je u ranoj fazi gusjenice, hrani se i buši hodnike unutar palme. Kasnije ulazi u stadij kukuljice te je zaštićen kokonom nakon čega izlazi van kao leptir. Koliko sam primijetio, sve se odvija u samom vrhu palme u duljini od oko 1m. Glavni znakovi su prisustvo ‘slijepljene piljevine’ na vrhu te odbačene kožice kukuljice koje još vire iz palme ili su pale na tlo. Leptire često zamjećujem i u letu. Čitao sam da im i pogoduju blage zime, a mi nismo dugo imali neke oštre zime… Mora se nešto poduzeti ili ćemo ostati bez svih palmi u gradu i šire!” – naveo je.
Drugi građanin se nadovezao: “Odlično upozorenje. Gradske službe bi trebale reagirati i upozoriti građane. Skoro svaka palma, konkretno na Bulevardu, je zaražena i uništena zbog palminog drvotoča. Iz vlastitog iskustva znam da jedino što pomaže i spašava palme je proizvod “Revive 2”. Jedina firma koja je zastupnik za upotrebu tog sredstva (mislim da su iz Splita), injektiranjem ubrizgava to sredstvo te se na taj način ubiju nametnici koji su već unutar palme te pruža zaštitu od godine dana palmi. Na taj način smo uspjeli spasiti dvije velike palme u dvorištu. Sva ostala prskanja i sredstva nisu se pokazala uspješnim. Da napomenem, ovu novu metodu sa injektiranjem “Revive 2” su eksperimentalno primijenili i u Opatijskim parkovima.”
Odgovor Grada još nije stigao, a po zaprimanju odgovora, objavit ćemo ga.