“Mi smo novi život /Najstarije kazalište slijepih i slabovidnih na svijetu” naziv je izložbe otvorene u Hrvatskom muzeju turizma. Riječ je o izložbi originalno predstavljenoj u Muzeju grada Zagreba 2023. godine povodom 75. rođendana Dramskog studija “Novi život” te je bila dio službenog programa 12. BIT festivala /Blind in Theatre – Međunarodnog festivala kazališta slijepih i slabovidnih osoba. Izložba je organizirana na poziv v.d. ravnateljice muzeja Vesne Leiner, koja je uz Aleksandru Bugar iz Muzeja grada Zagreba i autorica izložbe.
– Bila mi je velika želja ovu izložbu dovesti ovdje. Naime, ja već 24 godine surađujem s Kazalištem slijepih i slabovidnih “Novi život” kroz Muzej grada Zagreba, gdje su mi pomogli da stalni postav prilagodimo slijepim i slabovidnim osobama. To kazalište je hrvatski brend, ono postoji 76 godina i prvi su osnovani na svijetu, te iza sebe imaju više od stotinu premijera i gotovo 4000 odigranih predstava. Moram naglasiti i da sam s Festivalom Opatija dogovorila jednu predstavu Kazališta slijepih i slabovidnih koja će se u Opatiji održati 15. rujna. Riječ je o “Ružnom pačetu”, predstavi koju poklanjamo našim osnovnoškolcima, ali pozvani su i svi ostali, jer se iz nje može zbilja puno naučiti, naglasila je v.d. ravnateljice Leiner.
Ispred Grada Opatije prisutne je pozdravila i izložbu otvorila pročelnica UO za financije i društvene djelatnosti Tamara Sergo.
– Ovom gostujućom izložbom Muzeja grada Zagreba nastavlja se i novi život ove lijepe zgrade, Ville Angioline koja je prije otprilike godinu dana u potpunosti rekonstruirana. To je definitivno nulto mjesto nastanka opatijske turističke povijesti. Izložba je definitivno i jedna od mnogih manifestacija kojima grad Opatija ove godine slavi svoj dan, a ujedno podsjećam i da je ovo godina kada Opatija obilježava značajnu obljetnicu, ato je 180 godina organiziranog turizma. Opatija želi slijediti najbolje primjere europske prakse vezano uz inkluziju svih osoba u društvu u svim sferama života, pa tako i u kulturi, istaknula je pročelnica Sergo.
Izložba je namijenjena svima i prilagođena osobama s invaliditetom kroz prilagođenu izložbenu scenografiju, kraćim legendama na Braillevom pismu i dvojezičnim izložbenim tekstovima u uvećanom tisku i s prijevodom na hrvatski znakovni jezik, te ostaje otvorena do 19. rujna.