Obilježen “Dan crvenih haljina” u Osijeku

Moždani udar je bolest povezana s vrlo visokom stopom smrtnog ishoda i prvi je uzrok smrtnosti i invaliditeta u Republici Hrvatskoj. Godišnje pogađa više od 12.000 osoba, a oko 5.000 oboljenja ima fatalni ishod, a od toga čak 3.000 su žene. Iako su žene znatno pogođenije, svijest o tome je niska, slabo su prepoznati čimbenici rizika, kao i posljedice koje nadmašuju tjelesni invaliditet.

Pozornost na važnost ovih pitanja već sedmu godinu zaredom potiče i Osječko-baranjska županija, a jedna od aktivnosti na tom planu je projekt „Žene u crvenom“, koji nije samo manifestacija povodom obilježavanja Dana crvenih haljina kao nacionalnog dana borbe protiv moždanog udara u žena nego je težište na podizanju svijesti i edukaciji o prevenciji, dijagnostici i kontroli kardiovaskularnih bolesti.

U sklopu ovogodišnjeg programa projekta „Žene u crvenom“ na Trgu Ante Starčevića u Osijeku organizirano je mjerenje krvnog tlaka i glukoze u krvi te niz edukativnih aktivnosti – stručnih savjetovanja građana o rizicima nastanka i prevenciji moždanog udara, prikazi fizioterapeutskih vježbi, vježbi na ergometru, zdrava prehrana.

Na Trgu Ante Starčevića u Osijeku obilježili smo središnji događaj našeg projekta „Žene u crvenom“, projekta koji je vezan uz obilježavanje Nacionalnog dana borbe protiv moždanog udara u žena, poznatog kao Dana crvenih haljina. Posebno nam je drago što su se građani odazvali ovoj manifestaciji, što su tijekom lijepog prijepodneva mogli odraditi vježbe na ergometru, uz veslača Veslačkog kluba Iktus. Svi su mogli pogledati i dobiti upute kako treba pravilno izvoditi fizioterapeutske vježbe, što su im prikazali učenici Medicinske škole iz Osijeka, a potom i što je zdravo konzumirati kako bi prevenirali sve čimbenike vezane uz nastanak moždanog udara. Pripremu zdravih zalogaja korištenjem zdravih namirnica, zdravih napitaka, smoothija i čajeva su pokazali učenici Ugostiteljsko-turističke škole Osijek. I ono što je najbitnije, svi su mogli dobiti stručne savjete liječnika i medicinskih sestara, patronaže Doma zdravlja OBŽ iz Osijeka. Vidjeli smo da su ljudi zainteresirani za mjerenje krvnog tlaka i glukoze u krvi, da žele vidjeti i osvijestiti se o svojim potrebama i zdravlju te se potruditi u provođenju prevencije kako bi spriječili moždani udar i druga oboljenja – rekla je Sara Zelić-Kos, pročelnica Upravnog odjela za zdravstvo, socijalnu skrb i hrvatske branitelje OBŽ.

IZVOR/FOTO: obz.hr

Pošaljite vijest