Jedinice lokalne samouprave su do kraja veljače morale utvrditi stope poreza na nekretnine koji zamjenjuje porez na kuće za odmor. Obvezan je za sve gradove i općine, a kreće se od 0,60 do 8 eura po četvornom metru. Porez na kuće za odmor nije bio obvezan, a najveći iznos bio je 5 eura po četvornom metru. Prema tome, gradovi koji nisu imali porez na kuće za odmor od ove godine moraju imati barem zakonski minimum poreza od 0,60 eura po m2, što je u većini gradova i slučaj. Primjer su gradovi Osijek, Varaždin, Koprivnica, Vinkovci te Čakovec.
Beli Manastir imao je porez na kuće za odmor lani u visini od 1,33 eura, a od ove godine porez na nekretnine je smanjio, na 0,60 eura po m2, što je prema dosadašnjim podacima i jedini slučaj smanjenja. ‘S obzirom na područje u kojem živimo, strukturu i socijalne uvjete, to je realno. Dosada ni nismo imali veliki broj obračunavanja poreza na kuće za odmor i nema potrebe za većim iznosima’, komentirao je ovu odluku gradonačelnik Belog Manastira Tomislav Rob.
U Dubrovniku je lani porez na kuće za odmor iznosio 5 eura/m2, a s porezom na nekretnine uvedeno je tzv. zoniranje pa će se, ovisno o lokaciji, porez na nekretnine nekretnine naplaćivati od 0,60 do 5 eura po m2, što znači da i u tom Gradu će pojedini građani plaćati ove godine manji porez.
Većina gradova, koja je imala porez na kuće, stopu nije mijenjala pa se porez na nekretnine automatizmom obračunava po istoj stopi. Od većih gradova riječ je o, primjerice, Karlovcu gdje je stopa ostala na 2 eura, Velikoj Gorici 0,80 eura po m2, Zagrebu 5 eura po m2….
Ima i gradova uz obalu koji su ostavili istu visinu poreza.
U Splitu i Zadru su odlučili zadržati porez od 1,99 eura po četvornom metru, Trogiru 2 eura, u Šibeniku, Rijeci, Malom Lošinju, Biogradu na Moru i Puli na 5 eura koliko je iznosio i lani porez na kuću za odmor, dok je u Opatiji ostao u rasponu od 0,66 do 5 eura – prenosi gradonacelnik.hr.
U Cresu, ovisno o zoni, novi porez je povećan od 3 do 6,50 eura. Rab je povećao stopu poreza s 4 na 6 eura po m2.
Pojedini istarski gradovi prednjače po rastu i visini poreza. Buje, Poreč i Rovinj imaju od ove godine stopu 6,25 posto, a u Umag 8 posto po m2.
Slavonski Brod povećao je stopu poreza na 2 eura po m2, a Sisak umjesto 2 eura, od ove godine iznosi između 2 i 3 eura po m2.
Bjelovar nije imao porez na kuću za odmor, a stopu poreza na nekretnine je propisao na razinu od 3 do 6 eura po m2, ovisno o zoni. U Čazmi će umjesto lanjskih 0,66 eura, od ove godine porez iznositi 4 ili 5 eura, ovisno o zoni.
Do ove godine prihodi od poreza na kuće za odmor pripadali su gradovima ili općinama, dok od ove godine 80 posto pripada jedinicama lokalne samouprave, a 20 posto županijama u kojima se pojedini grad ili općina nalazi. Upravo je to kod nekih gradova bio razlog povećanja poreza, kako bi se nadoknadio gubitak od 20 posto.
Isto tako, građani koji imaju prebivalište i status domaćina iznajmljivača neće plaćati porez na nekretnine.