Search
Close this search box.

Grad Rijeka nastavlja obnavljati grobna mjesta na Kozali i Trsatu, javni poziv otvoren do početka studenoga

Upravni odjel za odgoj i obrazovanje, kulturu, sport i mlade Grada Rijeke objavio je Javni poziv za dostavu prijava za sufinanciranje programa sanacije i obnove grobnih mjesta na grobljima Kozala i Trsat u 2025. godini. Rok za podnošenje prijava je 6. studenoga 2024. godine. Obnova i sanacija se financiraju sredstvima spomeničke rente, a mogu se koristiti isključivo za zaštitu i očuvanje kulturnih dobara koja se nalaze na području kulturno povijesnih cjelina Groblja Kozala i Groblja Trsat u Rijeci, za djelomičnu ili cjelovitu sanaciju i obnovu grobnog mjesta.

Izdašna sredstva

Iz sredstava spomeničke rente mogu se financirati troškovi provođenja programa u 40% iznosu ili najviše do iznosa od 7.000,00 eura za grobno mjesto koje je ostvarilo između 14 – 27 bodova, te u 50% iznosu ili najviše do iznosa od 20.000,00 eura za grobno mjesto koje je ostvarilo između 28 – 54 boda.

-Javni poziv provodi Odsjek za kulturu, koji djeluje u sklopu Upravnog odjela. Kao što mu i sam naziv sugerira, cilj Poziva jest sufinancirati sanaciju i obnovu grobnih mjesta registriranih kao pojedinačno zaštićeno kulturno dobro, odnosno onih grobnih mjesta koja se nalaze unutar Groblja Kozala i Groblja Trsat, a koja su od 2006., kao kulturno-povijesne cjeline, upisana u Registar kulturnih dobara Republike Hrvatske, na Listu nepokretnih zaštićenih kulturnih dobara. Provedbom ovog projekta uz povećanje spomeničke vrijednosti pojedinačnih grobnih mjesta te groblja kao kulturno-povijesnih cjelina, ujedno se podiže i svijest građana o važnosti groblja kao bitnog dijela hrvatskog i europskoga kulturnog naslijeđa, odnosno njihove integracije u uobičajene kulturne aktivnosti, ali i turističke itinerare, ističu u Upravnom odjelu za odgoj i obrazovanje kulturu, sport i mlade Grada Rijeke.

Kako saznajemo, program može uključivati različite vrste radova – čišćenje, restauraciju, sanaciju, konzervaciju, zamjenu pojedinačnih dijelova grobnice ili kompletnu rekonstrukciju, uz uvjet da se svi radovi izvedu u skladu s posebnim uvjetima i rješenjem o prethodnom odobrenju Konzervatorskog odjela u Rijeci.

Popis dokumentacije

Ovisno o vrsti grobnog mjesta, spomeničkoj plastici, ali i ukopanim osobama koje za Rijeku nose status povijesne važnosti, za prijavu na Javni poziv potrebno je priložiti sljedeće dokumente: punomoć za zastupanje svih korisnika grobnog mjesta (ako ih ima više), izjavu podnositelja prijave o osiguranju sredstava za provedbu programa; posebne uvjete zaštite grobnog mjesta izdane od Konzervatorskog odjela u Rijeci; zatim mišljenje o valorizaciji i mjere očuvanja ako se na grobnom mjestu nalazi skulptura, ponudu s troškovnikom za radove sanacije i obnove ako su radovi do vrijednosti od 3.000,00 eura (s PDV-om) odnosno dokaz da je odabrana ponuda s najnižom cijenom, ako je vrijednost radova iznad 3.000 eura. Prijavitelji zatim moraju priložiti potvrdu KD Kozala d.o.o. o statusu korisnika grobnog mjesta i podmirenim troškovima grobne naknade, potvrdu KD Kozala d.o.o. o ukopanim osobama od povijesne važnosti, ovjerenu od Konzervatorskog odjela u Rijeci; fotodokumentaciju grobnog mjesta u digitalnom obliku te izjavu (privolu) o korištenju osobnih podataka.

-Iako prijavitelj kao korisnik grobnog mjesta mora osobno ishodovati dokumentaciju potrebnu za prijavu na Javni natječaj, službenici Odsjeka za kulturu uvijek stoje na raspolaganju za pomoć i savjete u samome postupku. U tom vidu, predlagatelji se u svakim radnim danom, a u razdoblju od 8:00 do 16:00 sati, mogu javiti na broj telefona +385 51 209 250, pisati na adresu elektroničke pošte: katarina.podobnik@rijeka.hr ili se obratiti izravno na adresi Korzo 16, Rijeka. Javni poziv je otvoren do 6. studenog 2024. godine, dalje navode u Upravnom odjelu.

Bodovanje prema zadanim kriterijima

Na upit kakav je postupak kod odabira prijava, u Upravnom odjelu navode da se isti vrši bodovanjem prijava prema zadanim segmentima u bodovnim rasponima.

Tako, navodi se da se, za klasifikaciju grobnog mjesta, s maksimalnih 12 bodova ocjenjuje mauzolej, nadalje kapela se ocjenjuje s maksimalnih 10 bodova, a sarkofag s maksimalnih 8 bodova. Sljedeći je kriterij konzervatorska valorizacija grobnog mjesta, a prema kojoj se spomenička vrijednost boduje s maksimalnih 12 bodova, viša ambijentalna vrijednost s maksimalnih 10 bodova, a ukoliko konzervatorski interes u ovom smislu ne postoji, prijava se u tom segmentu ne boduje. Kriterij je i građevinsko stanje grobnog mjesta pa ukoliko je ono loše, prijava se ocjenjuje s 8 bodova, ako je srednje s 4 bodova, a ako je potonje dobro, s 2 moguća boda.

Naposljetku, ako je u grobno mjesto integrirana npr. skulptura za koju je prethodno pribavljena valorizacija Konzervatorskog odjela u Rijeci, to se dodatno ocjenjuje s još 12 bodova, a ako je u grobno mjesto ukopana osoba od povijesne važnosti za Rijeku, takva se prijava dodatno ocjenjuje s još 10 bodova. Dobra je vijest da ne postoje ograničenja po broju prijava. Svi radovi moraju se izvoditi u skladu sa zakonima i propisima koji uređuju zaštitu i očuvanje kulturnih dobara, a pod nadzorom Ministarstva kulture i medija RH, odnosno Konzervatorskog odjela u Rijeci, saznajemo.

-Nakon završetka radova, korisnik mora podnijeti zahtjev za isplatom sredstava, koji uključuje i završno izvješće, a koje mora sadržavati: račun izvođača radova, dokaz o uplati vlastitih sredstava izvođaču kao i Izjavu Konzervatorskog odjela u Rijeci koja potvrđuje da su radovi izvedeni pod nadzorom i u skladu s rješenjem o prethodnom odobrenju. Korisnik je obavezan program izvršiti do 1. prosinca 2025. godine u skladu s Listom prioriteta i ugovorom s Gradom Rijeka. Naravno, u slučaju neizvršenja obveza, ugovor se raskida. Evaluacija se u tom vidu temelji na dostavljenim izvješćima, kao i nadzoru nad provedbom radova od strane Konzervatorskog odjela u Rijeci, ističu u Upravnom odjelu.

Provedba programa od 2016

Grad Rijeka od 2016. godine provodi ovaj program i od tada uspješno su završeni radovi obnove i sanacije za 35 prijava, od onih s visokom povijesno-umjetničkom i komemorativnom vrijednošću, do onih čija se vrijednost prepoznaje u samoj činjenici da se kao takva nalaze unutar zaštićene kulturno-povijesne cjeline. Može se kazati da je poziv svakako pridonio održavanju ujedno pojedinačnih grobnih mjesta, ali i groblja Kozala i Trsat kao zaštićenih kulturno-povijesnih cjelina, ukazuju u Gradu Rijeci.

-Kao što navodi hrvatska povjesničarka umjetnosti Daina Glavočić u monografiji „Kozala“ „ni na jednom polju graditeljstva nije tako izražen eklekticizam u arhitekturi 19. st. kao na grobljima, a nigdje drugdje kao na grobljima nije tako dobro uklopljen u spomeničku produkciju“ (2002: 56). Groblje Kozala zasnovano je na regulatornoj osnovi i izvedbi Luigia de Emilija iz 1856., dok je tzv. „potkova“ kao zamisao arhitekta Venceslava Celligoia izvedena u razdoblju od 1886. – 1892. godine. Kao općinsko groblje, Groblje Trsat službeno je otvoreno 1901. godine, iako se evidencija ukopa počinje voditi tek 14 godina kasnije, od 1915. godine. Oba riječka groblja, počivališta su brojnih znamenitih ličnosti riječke povijesti, a autori postojeće infrastrukture i spomeničke baštine, ujedno historicističke, secesijske i modernističke baštine, velikani su hrvatske skulpture i arhitekture 19. i 20. stoljeća, među kojima je ključno istaknuti bogati opus nacionalne plastike „prvog hrvatskog skulptora“ Ivana Rendića, ali i recentnija ostvarenja lokalnih kipara, klesara i arhitekata, kao što su ona Ljube de Karine, Zdenka Sile, Igora Emilija i brojnih drugih riječkih autora i radionica, zaključili su u ovom Upravnom odjelu.

(slike izvor: Grad Rijeka)

Jadrolinija

Pošaljite vijest