Govoreći o rastu BDP-a u drugom kvartalu od 2,7 posto, premijer Andrej Plenković je istaknuo da se radi o desetom kvartalu rasta zaredom. Poručio je da je to rezultat rada radnika i gospodarstvenika, ali i potvrda da su Vladine krizne mjere bile pravodobne i sveobuhvatne. Osvrnuvši se na podatke o inflaciji u kolovozu, koja je nešto veća nego u mjesecu ranije, premijer je podsjetio je da je Vlada ograničila cijene energenata te stoga nije opravdano da se dižu cijene ako ne rastu inputi. Dodao je da će se u idućim mjesecima morati poduzeti dodatni napori da se postotak inflacije smanji.
Otvarajući 247. sjednicu Vlade, predsjednik Vlade Andrej Plenković osvrnuo se na rast BDP-a.
“To je pokazatelj brzine oporavka gospodarstva, rezultat rada naših radnika i gospodarstvenika, ali i potvrda da su mjere koje smo donosili u ovim krizama koje traju praktički tri i pol godine bile pravodobne i sveobuhvatne te omogućile rast hrvatskog gospodarstva”, poručio je.
Što se tiče priopćenja Državnog zavoda za statistiku koje navodi da su u kolovozu cijene dobara i usluga za osobnu potrošnju u prosjeku više 7,8 posto u odnosu na kolovoz 2022., premijer je kazao da se radi o nešto većem postotku rasta inflacije od prošlog mjeseca, a potaknut je najviše rastom cijena hrane, pića, duhana i usluga.
Svi akteri u ovoj situaciji moraju djelovati odgovorno i solidarno
“Vlada je limitirala cijene plina, struja i naftnih derivata i zato još jednom ponavljamo da je u ovakvoj situaciji važno da svi akteri i subjekti djeluju odgovorno i solidarno. Ne čini nam se prihvatljivim da se dižu cijene bez odgovarajućeg rasta inputa”, poručio je predsjednik Vlade.
Treba nastaviti, dodao je, sa svim nastojanjima na smanjenju inflacije na prihvatljivu razinu, istaknuvši da je inflacija na razini eurozone 5,3 posto.