Search
Close this search box.

Afera BitLucky: U travnju objavljen drastičan pad prihoda tvrtke od 73%, Burazer pobjegao u svibnju

Nakon što je u svibnju ove godine direktor tvrtke BitLucky Luka Burazer oštetio veliki broj investitora za više milijuna eura te pobjegao sa svojom zaručnicom/ tajnicom tvrtke Vedranom Golušin i prokuristom Eugenom Travaljom, afera BitLucky poprimila je razmjere najveće financijske prevare na ovim prostorima.

Investitori koji su dali povjerenje (i novac) Luki Burazeru i tvrtki BitLucky izgubili su desetke milijuna eura nakon što je Burazer navodno u svibnju klijentima poslao mail u kojem stoji “Poštovani klijenti, nizom loših trejdova i odluka nažalost doveo sam stanje firme u kriznu situaciju. U sljedećim danima ćemo imati više informacija” te mu se nakon toga gubi svaki trag.

Pad godišnjeg prihoda od 73%

Prema tvrdnjama klijenata, Luka Burazer trgovao je s njihovim novcem na tržištu kriptovaluta do visine od 20-30% uloga, a ostatak sredstava bio je navodno osiguran od potencijalnog gubitka.

Značajno je da javno dostupni financijski pokazatelji poslovanja gospodarskih subjekata pokazuju da je tvrtka BitLucky u 2022. godini zabilježila vrtoglavi pad prihoda od 73% u odnosu na 2021. godinu kada je ova riječka tvrtka ostvarila više od 590.000 eura godišnjeg prihoda, što je ujedno i najplodnija poslovna godina od njezina osnutka. Iako je tvrtka BitLucky posljednje dvije godine poslovala s dobiti, svakako je znamenito da se cijela afera dogodila nakon smanjenja prihoda za čak više od 428.000 eura.

Ulagači ni tri mjeseca nakon Burazerovog nestanaka ne znaju što se točno dogodilo s njihovim novcem pa cijela priča poprima plodno tlo za razne teorije. Kruže špekulacije da je prevara osmišljena još prije nekoliko godina, čekajući kritičnu masu novca/investitora kako bi bila finalizirana.

“Pogreške mogu biti jako skupe”

Uvidom u web stranicu tvrtke, BitLucky se predstavljao kao tim stručnjaka specijaliziranih za tržište kriptovaluta. Iako stranica šturo i podosta općenito pojašnjava ovo složeno tržište koristeći većinom prepisane definicije s inozemnih portala i servisa specijaliziranih za kriptovalute, čini se da to nije utjecalo na vjerodostojnost tvrtke jer se klijentom ionako postajalo isključivo usmenom preporukom.

Ironično, tvrtka BitLucky na svojoj stranici navodi i : “Svijet kriptovaluta može biti izrazito profitabilan, međutim nije lako razlikovati uspješne i kvalitetne projekte od neuspješnih. Pogreške mogu biti jako skupe – dozvolite nam da Vam pomognemo izbjeći ih!”

Financijska izvješća u travnju, Burazer nestao u svibnju

U ovom trenutku nemoguće je dokazati uzročno-posljedičnu povezanost drastičnog pada prihoda i pronevjere novca investitora tvrtke BitLucky, ali svakako se radi o značajnoj podudarnosti – ponajprije vremenskoj, a tek potom financijskoj jer lošija financijska godina ne podrazumijeva krađu novca i bijeg s lica zemlje.

Godišnja financijska izvješća FINA-i se predaju u travnju za prethodnu godinu te se javno objavljuju. Luka Burazer nestao je sredinom svibnja. Financijski pokazatelji poslovanja tvrtki javno su dostupni i svima vidljivi. Pad prihoda od 73% svakako je nešto što bi bilo dobro sakriti pred investitorima, pogotovo ako je poslovanje klijentima predstavljeno u puno ljepšem svjetlu te bi objava takvih podataka dovela do nepovjerenja investitora i daljnjeg odljeva novca iz tvrtke.

Zbog izvida u tijeku policija za sada ne izlazi u javnost s informacijama, slučaj je predan DORH-u, a istraga će pokazati gdje su nestali milijuni pronevjerenih eura.

Jadrolinija

Pošaljite vijest